گروه مجلات همشهری


کد مطلب: 7405  |  تاريخ: ۱۳۸۹/۱۱/۷  |  ساعت: ۱۱:۹

سرمایه‌های نصف جهان در فوتبال باشگاهی ایران

اصفهانی‌ها جام پس نمی‌دهند

اصفهانی‌ها در فوتبال ایران دیرزمانی نیست که به یک قطب بی‌بدیل تبدیل شده‌اند. فوتبال اصفهان سال‌ها زیر سایه فوتبال جنوب و شمال زندگی بی‌سروصدایی داشت. آن‌ها البته تیم‌های سرحال‌تر و جان‌دارتری هم در 30سال اخیر حاضر داشته‌اند که سعی خواهیم کرد توضیح دهیم اصفهانی‌ها در چنبره تعدد تیم‌ها، انحلال‌های بسیار و کم‌اثر و کم‌ارزش شدن باشگاه‌های قدیمی خود قرار نگرفته‌اند.

سایت گروه مجلات همشهری: هفته نامه تماشاگر در شماره اخیر خود گزارش جالبی از وضعیت تیم های فوتبال اصفهان ارائه کرده است که در ادامه می آید.

 

  سپاهان (شاهین اصفهان)


همزمان با تشکیل شاهین در تهران، ایده تشکیل شعبات اقماری به ذهن اهالی فوتبال خطور کرد. شادروان مرحوم حریری، یکی از فرهیختگان مکتب شاهین در سال1332 این تیم را با کسب اجازه از دکتر عباس اکرامی در اصفهان تاسیس کرد. این باشگاه تا سال1346 فعالیت کرد و از وجود ستارگانی مثل محمود یاوری، محمد برزمهری، خوروش و استکی بهره برد، سپس با انحلال شاهین تهران، شعبات اقماری هم منحل شدند. فرآیند تبدیل شاهین تهران و دگردیسی آن در قالب پرسپولیس همان‌قدر نتیجه‌بخش بود که تبدیل شاهین اصفهان و دگردیسی در قالب سپاهان اصفهان. سپاهان یک تیم ریشه‌دار بود که به لیگ اول تخت‌جمشید رسید اما آن‌قدر بی‌پول بود که جای خود را به دیگر تیم اصفهانی یعنی ذوب‌آهن سپرد. آن‌ها در دهه50 از وجود رایکوف به مدتی کوتاه در ترکیب تیمی بهره برده و در دهه60 افتی شدید کردند. با این حال از سال75 که در لیگ ششم آزادگان سوم شدند قدرت‌نمایی آن‌ها آغاز شد. کسب عنوان سوم لیگ ششم و لیگ هشتم آزادگان، قهرمانی در لیگ دوم حرفه‌ای، قهرمانی در جام‌حذفی سال‌های 83، 85، 86 و نایب‌قهرمانی در لیگ هفتم حرفه‌ای، نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا و قهرمانی در لیگ نهم حرفه‌ای عمده افتخارات سپاهان در این سال‌ها بوده است.

 

 

ذوب‌آهن


با تشکیل سپاهان، ایده تشکیل تیمی دیگر در اصفهان برای قدرت فوتبال نصف‌جهان شکل گرفت. اصفهانی‌ها که در همه‌چیز خودشان را بعد از تهران، قطب دوم می‌دانستند ظهور کارخانه ذوب‌آهن را به عنوان یک اتفاق اقتصادی بسیار خوب ارزیابی کرده و آن را به فال نیک گرفتند. در لیگ اول تخت‌جمشید، آن‌ها به جای سپاهان بی‌پول در مسابقات فوتبال جام تخت‌جمشید شرکت کردند اما رفته‌رفته نام آن‌ها با میادین و حضوری متوسط در لیگ عجین شد و با ظهور سپاهان در لیگ، اصفهانی‌ها صاحب 2نماینده شدند. هر چند معدود ستارگان اصفهانی تیم ملی در سالیان دهه50 مثل حاج‌رسولی‌ها، کربکندی، شجاعی و یزدخواستی اهل اصفهان بودند، با این حال ذوب‌آهنی‌ها از سال76 در فوتبال ایران خودنمایی را با کسب عنوان سوم در لیگ هفتم آزادگان شروع کردند. آن‌ها در سال79 نایب‌قهرمان جام‌حذفی شدند. دوسال بعد با پیروزی برابر شهیدسپاسی اولین قهرمانی را در مسابقات جام‌حذفی به دست آوردند. اصفهانی‌ها در مسابقات لیگ چهارم حرفه‌ای در سال1383 عنوان دوم را به دست آوردند؛ عنوانی که در لیگ هشتم و نهم حرفه‌ای دوباره تصاحب کردند. آن‌ها در سال1387، قهرمان جام حذفی و درسال1389 نایب‌قهرمان آسیا در مسابقات لیگ قهرمانان شدند تا دهه80 در فوتبال ایران به باشگاه‌های قدرتمند اصفهانی تعلق داشته باشد.

 

 

تام اصفهان


با غروب سپاهان و ذوب‌آهن در فوتبال دوران جنگ و دهه60، تیمی در اصفهان به نام تام شکل گرفت که عمده ثروت اصفهانی‌ها در دهه60 بود. تیمی که علی شجاعی، محمدرضا تاج، عباس سیمکانی و از همه مهم‌تر احمدرضا عابدزاده را داشت و حداقل 5بار در آن سال‌ها قهرمان استان اصفهان شد. تام در مسابقات لیگ باشگاهی قدس در سال1368 شرکت کرد. با قدرت در گروه خود به عنوان سوم رسید و در مجموع عنوان پنجم رقابت‌ها را به‌دست آورد. در این رقابت‌ها تام اصفهان، تیم استقلال را در تهران شکست داد؛ استقلالی که در آن سال قهرمان مسابقات فوتبال لیگ کشور شد. به هر حال تام اصفهان حتی در سال72 به لیگ کشور صعود کرد اما این‌بار ذوب‌آهن امتیاز تام را آن‌طور که 20سال قبل حق حضور سپاهان را در لیگ کشور خریداری کرده بود، به دست آورد. از آن‌جا بود که تام در فوتبال ایران رفته‌رفته فراموش شد و امروز دیگر کسی از آن سراغ نمی‌گیرد.

 

 

پلی‌اکریل


پلی‌اکریل یکی دیگر از کارخانجات صنعتی و پلیمری در اصفهان است که از اوایل دهه60 نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. آن‌ها در جام حذفی سال1366 کشور خوش درخشیدند. پلی‌اکریل در سال70 با کسب عنوان قهرمانی در مسابقات سوپرجام استان اصفهان خودش را به لیگ رسانده و رتبه خوبی را به دست آورد اما به علت صعود تام و سپاهان به لیگ72 از مسابقات سوپرجام تهران، آن‌ها مجبور شدند یک‌سره مثل استقلال به دسته3 بروند! در دسته3 آن‌ها با استقلال به فینال رسیدند و توانستند مجوز حضور در مسابقات دسته2 کشور را به دست آورند. آن‌ها در دسته دوم کشور هم بعد از بهمن نایب‌قهرمان شدند و سال‌های 74 تا 77 را به مدت 4فصل متوالی و قدرتمند در مسابقات فوتبال دسته اول آزادگان حاضر شدند. آن‌ها در سال74، پرسپولیس را در تهران بردند و تیم قدرتمندی داشتند که محمد مومنی با زدن 19گل برایش آقای گل لیگ شد.

 

 

سپاهان نوین


هرچند بین 5تیم برتر اصفهانی تنها تیمی است که هیچ‌گاه در بالاترین سطح لیگ ایران مطرح نشده اما آن‌ها جسارت رسیدن به این مرحله را داشته‌اند و در سال1386 با صعود به لیگ و پیروزی برابر فولاد خوزستان لیاقت‌های خود را به نمایش گذاشتند اما فولادی‌ها که با فولاد سپاهان هم‌خانواده بودند، امتیاز این تیم را خریده و سپاهان‌نوین که مدیریت کلانش با تیم سپاهان متفاوت بود از لیگ برتر دور شد. سپاهان‌نوین بازیکنانی را در ادوار گذشته داشته که تغذیه تیم اول را بر عهده داشته‌اند؛ نفراتی مثل حسین پاپی، کبیرپرنس بلو و مصطفی شجاعی. این تیم بعد از افت شدید روحی، نام خود را به «فولاد نطنز» تغییر داده و امروز با این نام در لیگ کشور حاضر است.

 

 

سازمان گوشت


دومین تیم معتبر سازمان گوشت بعد از تهران در اصفهان بود. سازمان گوشت در سال1365 قهرمان اصفهان شد و با این عنوان در جام حذفی کشور همزمان با پلی‌اکریل حضور یافت. گوشتی‌ها حتی به مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌ها هم رسیدند. آن‌ها ابهت سپاهان و ذوب‌آهن را در دهه60 و در سال‌های میانی این دهه از بین برده بودند. مشکل این بود که در اواخر دهه60 به تبع انحلال تیم سازمان گوشت تهران، تیم اصفهانی هم از سطح اول فوتبال ایران دور شد و خودش و سابقه‌اش را به بوته فراموشی سپرد.

 

 

تربیت اصفهان


از دیگر تیم‌های قدر فوتبال اصفهان در دهه60، تربیت اصفهان بود که این تیم هم مثل سایر اصفهانی‌ها -به‌جز تیم‌های امروز لیگ‌برتری- از محدوده اوج در فوتبال کشور به دور افتاده و دیگر اثری از آن‌ها بین تیم‌های بزرگ و تاثیرگذار فوتبال ایران وجود ندارد. تربیت اصفهان در دهه60، دوبار با تیم تام به فینال رقابت‌های منتخب اصفهان رسید و هر دوبار با شکست برابر این تیم دوم شد اما به هرحال جزو قدرت‌های فوتبال اصفهان در آن دوران محسوب می‌شد.

 

 

هلال‌احمر اصفهان


به محض ظهور هلال‌احمر در ایران به‌جای جمعیت صلیب‌سرخ، تیم هلال‌احمر در اصفهان تشکیل شد. یک‌سال بعد از تاسیس تیم هلال‌احمر اصفهان، احمدرضا عابدزاده 16ساله که تازه از آبادان به اصفهان آمده بود در مجموعه اصفهانی‌های هلال‌احمر حاضر شد. عابدزاده بزرگ‌ترین ستاره تاریخ فوتبال باشگاهی در اصفهان، فعالیت خود را در فوتبال ایران از همین تیم هلال‌احمر شروع کرد، سپس به تیم تام اصفهان رفت. دوران خدمت مقدس سربازی را در شهر تهران و در ژاندارمری گذراند. در سال68 به تام اصفهان برگشت و یک فصل بسیار خوب را در این تیم داشت. او در سال69 به تیم استقلال تهران رفت. 3فصل در این تیم بود و در سال72 دوباره به اصفهان برگشت و پیراهن این تیم را بر تن کرد. عابدزاده در سال72 در بازی ایران و تایوان در مقدماتی جام‌جهانی به شدت مصدوم شد و یک‌سال‌ونیم از فوتبال دور بود. او در سال73 به پرسپولیس آمد و تا سال80 در عضویت سرخپوشان بود. در این سال مدت کوتاهی را به سایپا رفت اما بدون انجام بازی در این تیم به فوتبالش خاتمه داد و رسما بازنشسته شد.

 

 

آرارات اصفهان
 

تاج اصفهان
 

استقلال کاشان
 

 

پرسپولیس کاشان


از اصفهان ستارگان مهمی به تیم ملی رسیده‌اند که نام آن‌ها را با هم مرور خواهیم کرد؛ در این فهرست ستارگانی هستند که از تیم‌های مورد اشاره، نام خودشان را در فوتبال ایران مطرح کرده و برخی از آن‌ها اصفهانی‌الاصل نیستند. مردانی مانند محمود یاوری، محمد برزمهری، حسین ناظری، محمود حریری، جمشید رشیدی، رسول کربکندی، علیرضا ریاضیات، احمد نیکوبین، پرویز ادیبی، امیرحسین شاهزیدی، محمود یزدخواستی، حسن حاج‌رسولی‌ها، علی شجاعی، محمدرضا تاج، عبدالعلی چنگیز، حمید معماریان، عباس سیمکانی، کمال سیدحسینی، حسین پوردایی، مجید بصیرت، کریم قنبری، رضا صاحبی، سیاوش حیدری، حمید ندیمیان، منصور ابراهیم‌زاده، محمد موسی، محرم نویدکیا، محمود کریمی، آرمناک پطروسیان، احسان حاج‌صفی، علی احمدی، قاسم حدادی‌فر، عیسی اندوی، فرشاد و فرهاد بهادرانی، جلال اکبری، سپهر حیدری و حمید عزیززاده.

انتهای خبر / گروه مجلات همشهری

لینک مطلب: http://www.hamshahrimags.com/NSite/FullStory/?Id=7405