گروه مجلات همشهری


کد مطلب: 5743  |  تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۸  |  ساعت: ۱۲:۲۶

پرونده ای برای مسافران فوتبالی جاده برزیل-ایران

برزیلیرانو

حالا که حضور بازیکنان برزیلی در لیگ‌های ایران جلوه پررنگ‌تری پیدا کرده، شاید برای کسی قابل‌تصور نباشد که در دهه70 وقتی آدریانو آلوز به‌عنوان اولین خرید برزیلی فوتبال ایران با شهاب زنجان قرارداد بست این خبر چه هیجانی را به علاقه‌مندان فوتبال ایران منتقل کرد.حضور او مقدمه‌ای شد برای جذب بازیکنان دیگری از کشور برزیل که بزرگ‌ترین صادرکننده فوتبالیست در کل دنیا به حساب می‌آید.

پرونده "برزیلیرانو" در شماره 32 همشهری تماشاگر در 29 آبان  89 منتشر شده است.
حالا که حضور بازیکنان برزیلی در لیگ‌های ایران جلوه پررنگ‌تری پیدا کرده، شاید برای کسی قابل‌تصور نباشد که در دهه70 وقتی آدریانو آلوز به‌عنوان اولین خرید برزیلی فوتبال ایران با شهاب زنجان قرارداد بست این خبر چه هیجانی را به علاقه‌مندان فوتبال ایران منتقل کرد. آدریانو آلوز البته بعد از یک نیم‌فصل حضور در زنجان به استقلال اهواز رفت و فرصت عرضه‌اندام در سطح اول فوتبال ایران را پیدا کرد. جالب این‌جاست که او بعدها هم با جابه‌جا شدن در چند باشگاه مختلف ایرانی با بیش از یک‌دهه حضور در کشور ما، صاحب عنوان قدیمی‌ترین بازیکن خارجی حاضر در فوتبال ایران شد و حضورش مقدمه‌ای شد برای جذب بازیکنان دیگری از کشور برزیل که بزرگ‌ترین صادرکننده فوتبالیست در کل دنیا به حساب می‌آید.
 
در میان جماعت فوتبالی این تصور وجود دارد که فوتبالیست‌های آمریکای جنوبی و به‌خصوص برزیلی‌ها قرابت بیشتری با سیستم «فوتبال ایرانی»‌ دارند و به‌اصطلاح «به فوتبال ما می‌خورند.» اگر بازیکنان اروپایی به‌خاطر تربیت در دیسیپلین خاص این قاره، برای فوتبال ما بیش از حد خشک و تاکتیکی به نظر می‌رسند و اگر آفریقایی‌های درشت‌هیکل و خشن هرگز چه از نظر فنی و چه از بعد اخلاقی با جو فوتبال ما به هماهنگی لازم دست پیدا نمی‌کنند، در عوض برزیلی‌ها از فوتبال شاعرانه‌ای می‌آیند که مثل فوتبال ما بیشتر به تکنیک‌های فردی و تولید صحنه‌های «خلق‌الساعه» متکی است تا به تاکتیک‌های از پیش طراحی شده. شاید به همین خاطر است که در لیست خارجی‌های موفق و موثر باشگاه‌های ما طی این سال‌ها برزیلی‌ها سهم قابل اعتنایی را به خود اختصاص داده‌اند و تازه این در حالی است که تعداد زیادی از خریدهای برزیلی فوتبال ما هم از نوع خریدهای بنجلی بوده که به نیت بهره‌مندی بیشتر واسطه‌ها انجام شده و سودی برای فوتبال ما نداشته‌اند. در میان موفق‌ترین بازیکنان برزیلی که به ایران آمده‌اند، آدریانو آلوز همچنان قدیمی‌ترین و پر تداوم‌ترین آن‌هاست و ایگور کاسترو با 18 گل در لیگ هشتم و نشستن روی پله دوم جدول گلزنان بهترین کارنامه را در زمینه آماری از خود به جا گذاشته است. شاید امسال با درخش ادینیو، اولین آقای گل برزیلی فوتبال ما هم بالاخره فرصت ظهور را پیدا کند.
فهرست مطالب پرونده "برزیلیرانو"
پانویس پرونده  

انتهای خبر / گروه مجلات همشهری

لینک مطلب: http://www.hamshahrimags.com/NSite/FullStory/?Id=5743