گروه مجلات همشهری


کد مطلب: 495  |  تاريخ: ۱۳۸۹/۶/۲۰  |  ساعت: ۱۱:۲۳

قهرمان می‌شدیم هیچکس خسته نباشید هم نمی‌گفت

علی‌پروین:‌من‌آخرین ‌ایرانی‌هستم که‌جام‌ ملت‌ها‌ را‌بالای‌سر‌بردم

نزدیک 40سال قبل ما قهرمان جام ملت‌ها شدیم، بعد از من دیگر هیچ ایرانی کاپ جام ملت‌ها را بالای سر نبرده است.

هیچکس در فوتبال ایران بهاندازه علی پروین جام قهرمانی بالای سر نبرده است. از قهرمانی‌های باشگاهی با پرسپولیس و پیکان تا تیم‌ملی و قهرمانی‌های قاره‌ای و حتی کاپ‌های محلی! پروین 41سال قبل در سال1348 اولین کاپ را گرفت. این کاپ، جام قهرمانی تهران با تیم فوتبال پیکان بود. با علی پروین درباره جام‌هایی که در ادوار گذشته گرفته به‌صورت کوتاه گفت‌وگو کرده‌ایم.

*خاطرتان هست که تا به حال چند جام با پرسپولیس گرفته‌اید؟

شماره قهرمانی‌ها از دستم در رفته است، فکر می‌کنم بالای 20بار قهرمان شده‌ایم. در پیکان هم که بودیم قهرمان شدیم، هم قهرمان تهران و هم قهرمان جام دوستی.

*جام دوستی سال48 مزه بهتری داشت یا جام بین‌المللی وحدت در سال60؟

با پیکان، تیم زسکای مسکو را بردیم که تیم قدرتمندی بود اما قهرمانی جام وحدت هم به دلم نشست. چند تا از بچه‌های ما با تیم‌ملی به پاکستان رفته بودند و ما در غیاب ملی‌پوش‌ها، چند یار جوان را به پرسپولیس آورده بودیم که اتفاقا مجید سبزی و فریبرز مرادی خدابیامرز هم بین آن‌ها بودند. در فینال با تیم الجزایر بازی کردیم. وسط بازی در امجدیه برق‌ها قطع شد، یک دقیقه مانده بود که وقت اضافه هم تمام شود و بازی به ضربات پنالتی برسد. همین لحظه من سانتر کردم و جواد حسن‌زاده زد توی گل. با این گل برق‌ها وصل شد و خاطره خوبی برای ما شکل گرفت.

*بحث ما بیشتر از این‌که درباره قهرمانی‌ها باشد درباره کاپ‌ها و جام‌های قهرمانی است. می‌گویند علی پروین، علاقه زیادی به جام و کاپ دارد؟

خوب، همه به کاپ علاقه دارند اما همه می‌دانند که لذت بالای سر بردن کاپ را بیش از هر چیز دیگری دوست دارم.

*فکر می‌کنم کاپ جام ملت‌های76 در تهران، همان جامی که در فینالش کویت را یک بر صفر بردید و گل فینال را شما با ضربه کاشته زدید جام شیرینی بود؟

آن عکس را خیلی دوست دارم. در واقع دو کاپ، یکی کاپ تخت‌جمشید و یکی کاپ جام ملت‌ها، آن‌قدر بزرگ بودند که سخت می‌شد آن‌ها را بالای سر برد. نزدیک 40سال قبل ما قهرمان جام ملت‌ها شدیم، بعد از من دیگر هیچ ایرانی کاپ جام ملت‌ها را بالای سر نبرده است.

*البته شما در گرفتن کاپ هم رکورددار هستید، در دهه60 فقط 6بار قهرمان تهران شدید؟

آن وقت‌ها، کاپ که نمی‌دادند.  شرایط جنگی باعث شد که خیلی چیزها عوض شود، از جمله تشریفات قهرمانی. مثلا بازی آخر را که می‌بردیم و قهرمان می‌شدیم بلافاصله پروژکتور ورزشگاه را خاموش می‌کردند، ما می‌رفتیم رختکن، لباس می‌پوشیدیم و می‌رفتیم خانه. تازه بعضی از بچه‌های ما بعد از قهرمان شدن، با اتوبوس شرکت‌واحد به خانه می‌رفتند. هیچکس نبود که یک خسته نباشید بگوید.البته  دست‌شان درد نکند،اما یک شاخه گل هم به ما نمی‌دادند.

*اما بعضی از هواداران فوتبال حسابی از خجالت شما درمی‌آمدند.

هر چی که می‌گرفتیم، می‌گذاشتیم وسط بین بچه‌ها مساوی تقسیم می‌کردیم. از بازیکن اصلی تا ذخیره و خود علی پروین و محمود خوردبین همه به یک اندازه پول

 می‌گرفتند.

*اما بعضی‌ها می‌گویند پول را گونی‌گونی می‌آوردند، علی‌آقا سر گونی را بین بچه‌ها تقسیم می‌کرد و بقیه را برای خودش برمی‌داشت.

هر کس گفته بیخود گفته! بروید از محمد مایلی‌کهن بپرسید. او را که قبول دارید. او بچه راستگویی است و تا حالا به کسی دروغ نگفته!

*جام تخت‌جمشید اولین جام حرفه‌ای بود که شما بردید. می‌گفتند آن جام را نمی‌خواستید پس بدهید؟

اولش گفته بودند که مثل جام‌جهانی، یک کاپ برای مسابقات می‌سازند و هرساله شبیه آن جام را به قهرمان‌ها می‌دهند. من می‌خواستم آن‌ها زیر حرف‌شان نزنند. بعد هم من که آن جام را برای خودم نمی‌خواستم، می‌خواستم آن را برای پرسپولیس نگه دارم.

*سال‌هاست که دیگر هیچ کاپ و جامی نگرفته‌اید. دل‌تان برای کاپ‌های قهرمانی تنگ نشده است؟

از ما دیگر گذشته. من که تا 100سالگی نباید جام بگیرم. حالا دیگر نوبت محمد است که جام بگیرد.

*حالا که صحبت از محمد شد، فکر نمی‌کنید او پیشرفت کندی داشته است؟

خب محمد در چند ماه گذشته فرصت بازی کردن را پیدا نکرده اما یادتان باشد که محمد تازه 22ساله شده، من وقتی 24ساله بودم تازه اولین بازی ملی خودم را انجام دادم.

*اما شرایط عوض شده، شما قبل از ملی‌پوش شدن هم مطرح بودید؟

خب محمد هم مطرح است، اگر نبود به تیم‌ملی دعوت نمی‌شد. به‌هرحال او به پرسپولیس آمده و در این تیم حضور دارد، هیچکس هم به‌خاطر علی پروین او را به پرسپولیس نیاورده، اگر این‌طور بود که می‌گذاشتند محمد بازی کند، مگر امسال او بد بازی کرد؟ در بازی‌هایی که در میدان بود، گل از روی ضربه کاشته زد و پاس گل هم داد. شاید اگر محمد، پسر علی پروین نبود در فوتبال ایران موفق‌تر بود.

*و یک آرزو درباره جام قهرمانی بگویید.

دوست دارم پرسپولیس با گل محمد قهرمان جام‌حذفی شود و او جام قهرمانی را بالای سر ببرد!

انتهای خبر / گروه مجلات همشهری

لینک مطلب: http://www.hamshahrimags.com/NSite/FullStory/?Id=495