پنجشنبه ٨  ابان  ١٣٩٣
مديريت
Hamshahri Magazines Group
  تعرفه هاي آگهي   کافه نویسندگان   اشتراک مجلات href="http://hmg.ir/archive/2-frontpage/181-sub.html
جستجو : 
  گفت و گو    
  چهره ها    
  پيشخوان    
  پرونده    
  ميهمان    
  عکس    
  فيلم    
  پادکست    
کد مطلب:913 | تاريخ: ۱۳۸۹/۴/۳ | ساعت:۱۳:۴۰

كشتي كج در آن سوي آب
كشتي كج در آن سوي آبكشتي كج در آن سوي آب

تب کشتی کج در آن سوی آب‌ها بالا گرفته است.

  تب کشتی کج

فنون به کار رفته در این مسابقات بیشتر از همه شبیه تمرین جلوه‌های ویژه سینمایی است.

علی رنجبران:

در یک سال گذشته تعداد زیادی از شبکه‌های تلویزیون اقدام به پخش مسابقات کشتی کج کرده‌اند. مسابقاتی که با یک سناریوی از پیش تعیین شده خشونت و زد و خورد را به خورد مردم می‌دهد. این مساله باعث شده که تب کشتی‌کج بین جوانان بالا بگیرد و خیلی‌ها فکر کنند که همه اتفاقاتی که می‌بینند واقعی است. اما این مسابقات کاملا نمایشی هستند. بررسی چند مورد از اتفاقاتی که در سال‌های گذشته افتاده نشان می‌دهد که چطور یک سناریوی از پیش طراحی شده میلیون‌ها بیننده را سر کار می‌گذارد تا جیب شبکه‌های تلویزیونی و ‌ترتیب‌دهندگان این مسابقات پر از پول شود.

 

صحنه‌های مختلف خون و خونریزی و کتک‌کاری‌های عجیب‌وغریب این مسابقه نمایشی بیشتر از آنکه شبیه یک ورزش باشد به صحنه‌های اکشن فیلم‌های وسترن شبیه است. فیلم‌هایی که در آنها دو کابوی خسته در یک کافه با هم دعوا و شیشه و صندلی به سمت هم پرت می‌کنند و با میز توی سر هم می‌زنند. مسابقات کشتی کج هم پر از این صحنه‌ها ست. یکی با پتک توی سر دیگری می‌زند و آن یکی صندلی‌های رینگ را روی بدن دیگری خرد می‌کند. با این همه در این سال‌ها هیچ خبر موثقی درباره اینکه یک کشتی کج‌کار در رینگ واقعا مرده باشد منتشر نشده است. البته گاهی بر اساس سناریو یک نفر جلوی چشم تماشاگران جانش را از دست داده اما بعد یا به رینگ برگشته یا صحیح و سالم در دنیای واقعی به زندگی‌اش ادامه داده است.

 

*قتل و خونریزی روی رینگ

 فنون به کار رفته در این مسابقات بیشتر از همه شبیه تمرین جلوه‌های ویژه سینمایی است. انصافا کسانی که داخل رینگ می‌روند در بدلکاری مهارت‌های زیادی دارند. آنها باید طوری به هم ضربه بزنند که کسی آسیبی نبیند و البته بیننده‌ها هم متوجه نمایشی بودن ضربه‌ها نشوند. یکی از مشهور‌ترین صحنه‌های خشونت‌بار تاریخ کشتی کج در سال1998 اتفاق افتاده است. در این سال مسابقه مشهوری بین «مارک ویلیام کالاوی» مشهور به آندر تیکر و «ری‌تریلور» مشهور به رئیس بزرگ (بیگ باسمن) برگزار شد. آندر تیکر هم که حسابی از دست او عصبانی بود بعد از اینکه او را حسابی کتک زد دست به یک کار عجیب‌وغریب زد. او بدن تیلور را گرفت و او را بالای چهار پایه برد و بعد هم او را دار زد؛ صحنه عجیبی که در آن آندر تیکر مقابل دوربین‌های تلویزیون دست به یک قتل عمد زد. شاید خیلی از بینندگان این مسابقات این صحنه را باور کرده باشند اما حقیقت چیز دیگری است. استفاده از تکنیک‌های بدلکاری این صحنه را به وجود آورد. بعد از آن هم رئیس بزرگ از مسابقات کشتی کج بیرون رفت چون او مرده بود. اما حقیقت این است که او فقط برای بازی کردن در نقشش به این مسابقات برگشته بود و هیچ وقت هم در آن صحنه نمرد. چون در هیچ نقطه‌ای از دنیا نمایش قتل حتی در قالب مسابقات ورزشی قانونی نیست چه برسد به اینکه از تلویزیون هم پخش شود. ری تیلور یا همان بیگ باسمن بعد‌ها در سال 2004 و بر اثر حمله قلبی در خانه‌اش از دنیا رفت.

 

*فقط یک شکستن دست

خود آندر تیکر هم بعد‌ها مجبور شد نقشی شبیه تیلور را بر عهده بگیرد.در سال 2003 «مک من» و «کین» با کمک هم تیکر را کشتند و او را چال کردند. همه فکر می‌کردند که او مرده است در حالی‌که این نمایش فقط یک کاری شبیه شعبده بازی بود. تیکر بعد‌ها سالم و سر حال به مسابقات برگشت.  «جان فیلیکس آنتونی سنا» با اسم کامل جان سنا یکی از مشهور‌ترین کشتی‌کج‌کاران دنیا است. به همین دلیل برگزارکنندگان مسابقات مجبور بودند که طرفداران او را راضی نگه دارند. در این مسابقات دست سنا یک بار واقعا شکسته و این تنها باری است که می‌شود گفت یک کشتی کج‌کار آسیب جدی دیده است. البته آن هم عمدی نبوده و شکستن دست او از آن اشتباهاتی است که در دنیای بدلکاری سینما هم اتفاق می‌افتند. البته او خودش یک بار در مسابقه با «جی‌بی‌ال» او را خفه کرد. سنا و جی‌بی‌ال داخل و بیرون رینگ تا می‌خوردند همدیگر را زدند اما خونی از بدن کسی جاری نشد. بالاخره سنا جی بی ال را روی صندلی نشاند و با زنجیر او را خفه کرد. خون از دهان او بیرون ریخت و مثلا مرد. اما او هم چند ماه بعد در سلامت کامل به رینگ نمایش کشتی کج برگشت.

 

*داستان پتک سنگین

پتک‌های سنگین یکی از پرطرفدارترین وسیله‌ها در این مسابقات نمایشی هستند. دو طرف شرکت‌کننده بارها در این مسابقات با پتک به جان هم می‌افتند. اتفاقی که در مسابقه‌های «پاول میکائیل لوسکو» یا‌ترپل اچ زیاد دیده می‌شود. او در چند مسابقه با پتک آهنین معروفش به سرو صورت و کتف چندین نفر زده و آنها را راهی بیمارستان کرده است. از این اتفاقات در صحنه‌های این مسابقات زیاد می‌افتد.

کشتی‌کج کاران به صندلی‌های داوری حمله می‌کنند آنها را برداشته و روی سر یکی دیگر خرد می‌کنند. با این همه طرف ککش هم نمی‌گزد و بدون آسیب دیدن به مسابقه ادامه می‌دهد. آن هم به این دلیل که حتی این پتک‌ها هم نمایشی هستند. با این حال هیچ کدام از  این کشتی کج‌کاران قادر به شرکت در مسابقات واقعی ورزشی یا رزمی نیستند. «بیگ خالی» یکی از کشتی کج‌کاران دنیاست که هوس شرکت در مسابقات کیک بوکس حرفه‌ای به سرش زد و با یک آسیب‌دیدگی شدید از این مسابقات بیرون رفت. او حتی نتوانست یک راند در مقابل حریفی که از خودش کم‌وزن‌تر هم بود دوام بیاورد.
  

نام

آدرس ايميل

نظر


ارسال


    
دکتر وحيد آقاجاني:
سلام ممنون به خاطر اطلاعات و مثال هاي متنوعي که در زمينه نمايشي بودن کشتي کج بيان کرديد ولي بعضي ها ميگن درصد کمي از حرکات نمايشي و بخش زيادي واقعيه ضمنا چرا با توجه به سرکاري بودن حرکات اين همه تماشاجي براي ديدن بازي مياد و همه کاملا جدي مسابقه رو دنبال ميکنند و چطور توي اين همه سال ملت اونجا هنوز متوجه اين واقعيت نشده اند يا اينکه متوجه شده اند و دلشون ميخواد خودشون رو به احمقي بزنند به هر حال من هم شخصا به غير واقي بودن اکثر اين حرکات مطمئن هستم ولي جاي تحقيق خيلي بيشتري دارد.

1
0
پاسخ من به این دیدگاه -    تعداد پاسخ ها