چهار شنبه ٣٠  مهر   ١٣٩٣
مديريت
Hamshahri Magazines Group
  تعرفه هاي آگهي   کافه نویسندگان   اشتراک مجلات href="http://hmg.ir/archive/2-frontpage/181-sub.html
جستجو : 
  گفت و گو    
  چهره ها    
  پيشخوان    
  پرونده    
  ميهمان    
  عکس    
  فيلم    
  پادکست    
کد مطلب:27814 | تاريخ: ۱۳۹۲/۸/۲۱ | ساعت:۱۱:۹

دور رفت-دور برگشت

  فقط 6 بار قهرمان‌ها تثبیت شدند

رابطه بین نیم فصل اول و پایان لیگ در مسابقات لیگ برتر چگونه بوده است؟ در اکثر موارد معمولا قهرمان نیم فصل مسابقات لیگ صاحب عنوان قهرمانی در پایان لیگ شده و البته گاهی هم این اتفاق رخ نداده است

همشهری تماشاگر/شماره 177/مهدی حدادپور

رابطه بین نیم فصل اول و پایان لیگ در مسابقات لیگ برتر چگونه بوده است؟ در اکثر موارد معمولا قهرمان نیم فصل مسابقات لیگ صاحب عنوان قهرمانی در پایان لیگ شده و البته گاهی هم این اتفاق رخ نداده است. به هرحال در اکثر موارد شاهد تکرار این حادثه و شرایط بودهایم.... یادتان باشد که مرور تکراری این حکایت تنها به این دلیل است که چه تفاوتهایی در نیم فصل و پایان فصل برای لیگ اتفاق افتاده است.

 

«صدرنشین مطلق»

لیگ اول منطقهای در سال1349، در مرحله نهایی با شرکت 8تیم در 2گروه 4تیمی برگزار شد و بازی رفت و برگشت نداشت اما در سال1350، آن 8تیم در یک گروه به صورت رفت و برگشت بازی کردند. پرسپولیس در 14بازی صاحب 14برد و یک مساوی شد.

 

سرخپوشان در نیم فصل اول با قدرت تمام و با 7برد صدرنشین شدند. آنها در این تیم فصل پاس-عقاب و تاج را بردند، پاس قلیچ، لواسانی، گازرانی، حلوایی، مناجاتی، همایون شاهرخی، میرزا حسن و اصغر شرفی را داشت و حسن حبیبی مربی و کاپیتان این تیم بود.

 

عقاب از وجود مصطفی عرب، وفاخواه، فریبرز اسماعیلی، حمید امینیخواه، اکبر مالکی و...بهره میبرد و حسین فکری سرمربیش بود. در تیم تاج ناصر حجازی، کارگرجم، جان ملکی، جباری، قراب، حقوردیان، مظلومی و عادلخانی بازی میکردند و رایکوف سرمربی این تیم بود. ببینید پرسپولیس در این سال چقدر اعجابآور کار کرد که در دور رفت تاج سابق را4-یک برد...

 

«حکایت (6)»

در لیگ اول تخت جمشید 12تیم در یک گروه با هم رقابت کردند، پرسپولیس در نیم فصل اول با 8برد و 3مساوی صدرنشین بود و در پایان با 15برد و 7مساوی قهرمان شد. پرسپولیس در تیم فصل اول، برابر تاج سابق با نتیجه6-صفر برنده شد. پرسپولیس مثل سال اول در نیم فصل اول عالی کار کرد و در نیم فصل دوم معقول بازی کرد.

 

جالب اینکه تاج هم در پایان 14برد، 7مساوی و یک باخت داشت. یعنی از از سر تا ته لیگ سال52، تفاوت پرسپولیس و تاج در همان دیدار معروف روز 16شهریور52 بود که سرخپوشان در آن روز6-صفر برنده شدند.

 

«قدرت تاج و نیم فصل مبهم»

در سال53، تاج سابق با اختلاف 3امتیاز نسبت به پرسپولیس قهرمان شدند و قهرمانی را در پایان لیگ هم حفظ کردند هر چند در آخرین بازی نیم فصل اول آنها پرسپولیس را یک-صفر بردند اما در آخرین بازی فصل برابر پرسپولیس2-یک بازنده شدند.

 

در پایان نیم فصل اول لیگ سال54 هم شرایط مثل سالهای55 و56 مبهم بود، یعنی جدول ویژهای برای نیم فصل اول نداشتیم و فاصلهای بین نیم فصل اول و دوم وجود نداشت و تعداد بازیها کم و زیاد بود. وقتی تیمی17 و تیم دیگر 14بازی داشت یعنی یک تیم هنوز به نیم فصل نرسیده و تیمی دیگر 2بازی از نیم فصل دوم را انجام داده بود، به هرحال در سال54، قهرمان نیم فصل اول تاج بود اما در پایان تاج چهارم و پرسپولیس اول شد.

 

در سال55 قهرمان نیم فصل اول و پایان پاس در سال56 تاج قهرمان نیم فصل اول و پاس قهرمان پایانی لیگ بود، به هر ترتیب تاج بیشترین ضربهها را از نیم فصلهای دوم مسابقات فوتبال لیگ دید!

 

قدرت بلامنازع سرخابیها

در سال1368 لیگ باشگاهی در ایران دوباره راهاندازی شد. از تهران،استقلال، پرسپولیس، دارایی و بانک سپه در لیگ 20تیمی و 2گروهی شرکت کردند. استقلال در گروه یک و پرسپولیس در گروه2 بودند. قدرت این تیمها نسبت به حریفان به قدری بیشتر بود که آنها در همان نیم فصل اول با اختلاف5 و 7امتیازی نسبت به تیمهای دوم پیشتاز بودند. در نیمه نهایی رقابتها استقلال در مجموع 2دیدار4-صفر و پرسپولیس در مجموع 2دیدار8-یک برابر ملوان و دارایی پیروز شده و به دیدار فینال راه پیدا کردند!

 

دوران نابودی قهرمانان نیم فصل

در سال70، لیگ آزادگان رسما استارت خورد، در لیگ اول آزادگان پرسپولیس قدرت مطلق بود اما رفتن درخشان و کرمانی به لیگ قطر، مصدومیت شدید عزیزیان، آسیبدیدگی پنجعلی در بازیهای حساس و بالا بودن میانگین سنی یاران این تیم باعث شد که در پایان به عنوان سوم دست یابد و پاس که در نیم فصل اول دوم بود به عنوان قهرمانی برسد.

 

در لیگ سال72، 14تیم در یک گروه و در 26هفته با هم دیدار کردند و در پایان سایپا قهرمان شد. سایپا از نیم فصل اول لیگ صدرنشین بود و صدرنشینی را تا پایان مسابقات فوتبال لیگ حفظ کرد. در سال73، 24تیم در 2گروه به مصاف هم رفتند، در گروه اول سایپا قهرمان نیم فصل و در گروه دوم پرسپولیس قهرمان شدند.

 

این 2تیم در پایان قهرمان گروههای خود شدند اما برویم به سال1374 سالی که اتفاقی عجیب به وقوع پیوست. بهمن در پایان نیم فصل اول با 33امتیاز قهرمان و پرسپولیس با 22امتیاز تیم پنجم بودند اما در نیم فصل دوم بهمن از 15بازی فقط 18امتیاز گرفت و پرسپولیس با کسب 35امتیاز عالی کار کرد و قهرمان شد و قهرمان نیم فصل با مجموع 51امتیاز در رتبه دوم کل فصل قرار گرفت. در این سال یک اتفاق عجیب به وقوع پیوست، جنوب اهواز تیمی که نیم فصل اول چهارم شده بود در نیم فصل دوم یازدهم شد و با توجه به سقوط 4تیم پایانی جدول به لیگ دسته دوم (آن وقتها لیگ برتر نداشتیم و بهترین لیگ دسته اول و دسته اول امروزی، لیگ دسته دوم محاسبه میشد) 4سال تکراری.

 

3بار پرسپولیس و 2بار استقلال در سالهای75،76،77، 78 و 79 قهرمان مسابقات فوتبال لیگ شدند اما 4تیم قهرمانی نیم فصل را داشتند، آن هم با قدرت بسیار! شرایط اینگونه بود که در سال1375 پرسپولیس از 15بازی صاحب 11برد، 3مساوی، یک باخت و 36امتیاز شد.

 

سرخپوشان توانستند در نیم فصل دوم این سال از 15بازی صاحب تنها 23امتیاز شوند ولی به علت امتیازات بسیار ایدهآل در نیم فصل اول قهرمان پایانی لیگ شدند. در سال76 پرسپولیس به علت تراکم تعداد ملیپوشانش و البته تراکم بازیهای تیم ملی از لیگ کنار کشید و استقلال که با تقویت بسیار از حیث بضاعت انسانی، قدرت تازهای به هم زده بود هم در نیم فصل اول و هم در پایان قهرمان شد.

 

البته استقلال در نیم فصل اول سه و در پایانی فصل 6امتیاز برتری نسبت به تیم دوم داشته است. از سال1376 که بگذریم به سال1377 میرسیم که پرسپولیس با بیشترین فاصله ممکن قهرمان لیگ شد. پرسپولیس در نیم فصل اول از 15بازی صاحب 37امتیاز شد در حالی که تیم دوم صاحب 28امتیاز بود(استقلال).

 

در نیم فصل دوم پرسپولیس28 و استقلال 25امتیاز گرفتند و پرسپولیس با مجموع 65امتیاز قهرمان لیگ و استقلال با 53امتیاز تیم دوم شد. پرسپولیس در سال78 هم پیشتاز بلامنازع لیگ در پایان نیم فصل بود و سرخپوشان از 13بازی نیم فصل اول با 9برد و 4مساوی 31امتیاز گرفتند در حالی که استقلال 24امتیاز گرفته بود. پرسپولیس در پایان با 54امتیاز قهرمان شد در حالی که استقلال با 47امتیاز دوم شد.

 

اما در لیگ دهم آزادگان، اتفاق دیگری رخ داد. تیم پرسپولیس با 25امتیاز از 11بازی قهرمان نیم فصل اول و استقلال با 23امتیاز تیم دوم شد و در پایان استقلال با قدرتنمایی بسیار و کسب 27امتیاز در 11بازی تیم فصل دوم قهرمان شد و پرسپولیس با کسب 21امتیاز در نیم فصل دوم عنوان نایب قهرمانی مسابقات فوتبال لیگ برتر را به دست آورد.

 

ادوار لیگ حرفهای

لیگ اول

در لیگ اول حرفهای تنها به مقایسه عملکرد پرسپولیس و استقلال میپردازیم. ماجرای مسابقات لیگ دهم آزادگان به صورت کامل تکرار شد. بدین صورت که در لیگ اول، استقلال قهرمان نیم فصل بود اما قهرمان لیگ در پایان تیم پرسپولیس بود، درست مثل لیگ دهم آزادگان که پرسپولیس قهرمان نیم فصل بود، اما استقلال قهرمان پایانی لیگ شد.

 

نیم فصل اول

*در نیم فصل دوم استقلال افت کرد اما پرسپولیس بهتر عمل کرد.

 

«نیم فصل دوم»

*مجموع کار قهرمانی پرسپولیس با اختلاف یک امتیازی بود، این در حالی بود که تفاضل گل استقلال هنوز بسیار بهتر بود. استقلال تفاضل17+ و پرسپولیس تفاضل گل13+ داشت.

 

لیگ دوم

آنچه در نیم فصل و پایان مسابقات لیگ دوم حرفهای رخ داد، در سرنوشت تیمها به واقع تاثیرگذار بود... البته سپاهان قهرمان نیم فصل اول رقابتها بود و در پایان هم قهرمان رقابتها ماند، اما جای تیم دوم و سوم رقابتها یعنی پاس و پرسپولیس عوض شد. ضمنا در انتهای جدول، ملوان و استقلال اهواز گزینه سقوط بودند که استقلال اهواز از سقوط نجات پیدا کرد و صنعت نفت سقوط کرد. نکته دیگر اینکه در نیم فصل اول سپاهان قدرت بلامنازع لیگ بود اما این قدرت در پایان مسابقات لیگ کمتر و کمتر شد و پاس قهرمان نیم فصل دوم شد.

 

*در نیم فصل دوم، سپاهان از قدرت اولیه خود دور شد و این بار پاس بود که با قدرت عنوان قهرمانی را در نیم فصل دوم به دست آورد.در پایان آنچه اتفاق افتاد، قهرمانی مطلق سپاهان و رفتن پاس به رتبه دوم جدول ردهبندی مسابقات فوتبال لیگ کشور بود.

 

در سال1381 یعنی در لیگ دوم حرفهای، سپاهان برای اولین بار به عنوان یک تیم شهرستانی قهرمان مسابقات فوتبال لیگ برتر شد!

 

لیگ سوم: ذوبآهن ذوب شد.

در مسابقات لیگ سوم حرفهای، اتفاق عجیبی رخ داد. ذوبآهن اصفهان قهرمان نیم فصل اول لیگ برتر، در پایان لیگ به عنوان چهارم رسید! هر چند در نیم فصل اول، فاصله امتیازات درصدر جدول بسیار نزدیک بود اما در نیم فصل دوم تنها پاس، استقلال و فولاد حق داشتند از صدر جدول و از عنوان قهرمانی حرف بزنند.

 

پاس در این سال با داشتن ترکیبی فوقالعاده خوب، در نیم فصل دوم لیگ از 13بازی 29امتیاز رودباریان، نیما نکیسا را داشت. پاسیها در دفاع خود، هادی شکوری، بهروز رهبریفر، مهدی هاشمینسب، محمد نصرتی، میثم منیعی و علی جانملکی را داشتند. آنها فرهاد ربیعخواه، حمید هدایتی، حمید سرآبادانی و مصطفی حقیپور را هم داشتند.

 

درخط میانی، حسین پاشایی، جواد نکونام، رضا رضاییکمال، کیانوش رحمتی، عباس آقایی و بهرام اسماعیلی و خداداد عزیزی حاضر بودند و بالاخره در خط حمله این تیم آرش برهانی، بهنام ابوالقاسمپور، محسن بیاتینیا و...هم بودند. پاسیها میتوانستند در آن سال 2تیم کامل را روانه مسابقات کنند. ببینید: رودباریان، نصرتی، رهبریفر، شکوری، منیعی، عباس آقایی، نکونام، کیانوش رحمتی، خداداد عزیزی، برهانی و بیاتینیا و البته این هم تیم دوم: نیما نکیسا، هدایتی، فرهاد ربیعزاده، جان ملکی، هاشمینسب، رضاییکمال، پاشایی، بهرام اسماعیلی، حمیدرضا رجبی، رضا ترابیان و ابوالقاسمپور.

 

آنچه از پایان مسابقات نیم فصل به دست آمد، صدرنشینی تیم ذوب آهن بود. جدول نیم فصل اول مسابقات لیگ سال82 چنین بود:

 

اگر میبینید که تا رتبه نهم را بین 14تیم بررسی میکنیم به این دلیل است که تیمهای هشتم و نهم نیم فصل اول در پایان مسابقات فوتبال لیگ برتر، بین 7تیم نیمه بالایی جدول ردهبندی ایستادند.

 

در نیم فصل دوم، پاس تهران با 29امتیاز صدرنشین شد. درست مثل سال گذشته که پاس، قهرمان نیم فصل دوم شد. استقلال، فولاد و سپاهان با27، 26 و 25امتیاز دوم تا چهارم شدند. پرسپولیس که در نیم فصل اول مسابقات با صدر جدول تنها 2امتیاز فاصله داشت در پایان مسابقات لیگ به رتبه پنجم رسید و از صدر جدول 14امتیاز فاصله گرفت. جدول پایانی لیگ سوم حرفهای چنین بود. البته آنچه ما مرور میکنیم رتبه و عملکرد 7تیم بالایی جدول ردهبندی است.

 

نکته ویژه: در لیگ اول علی پروین و در لیگ دوم همایون شاهرخی و در لیگ سوم مجید جلالی 3مردی هستند که در نیم فصل دوم قدرت گرفته و توانستند خود را به صدر جدول و عنوان قهرمانی نزدیک کنند. در این میان پروین و جلالی قهرمان و شاهرخی نایب قهرمان شدند.

 

لیگ چهارم

در لیگ چهارم حرفهای فولاد خوزستان، قهرمان مطلق رقابتها بود. فولاد خوزستان طی تمام ادوار مسابقات لیگ حرفهای بهترین قهرمان مسابقات است. آنها در 30بازی 64امتیاز گرفتند...ترکیب فولاد آنطورها هم قدرتمند نبود...تازه، فولاد سال83 مهمترین ملیپوش آن سالهای خود یعنی حسین کعبی را نداشت. کعبی به لیگ قطر رفته بود.

 

او بعدها به تیم لستر سیتی رفت، اما به هرحال فولاد خوزستان با بهرهمندی از نفراتی چون میرزاپور، جلال کاملی، سید محمد علوی، علی بداوی و ایمان مبعلی به عنوان شاکله تیم اصلی خود قهرمان شد. فولاد اما 3گروه بازیکن دیگر را در اختیار داشت.

 

یکی یاران باتجربه غیرملیپوش یا قبلا ملیپوش مثل احمد مومنزاده، افشیان حاجیپور و امید شریفینسب و علی موسوی و گروه دوم جوانان بسیار نورس که در قهرمانی این تیم موثر بودند. مثل عادل کلاهکج، نادر احمدی، میلاد نوری و پژمان منتظری و گروه سوم متوسطهایی موثر مثل حسن هوری، لفته حمیدی، میثم سلیمانی و مهرداد کریمیان ..به هرحال آنچنان که ملاحظه میکنید ترکیب فولاد قدرت کسب چنان قهرمانی مطلقی را نداشت.

 

حتی تیم دوم یعنی ذوبآهن که از 30بازی 58امتیاز گرفت و بالاتر از پرسپولیس و استقلال ایستاد هم آنچنان قدرتمند نبود. درست است که ذوبآهن آرمناک پطروسیان، سپهر حیدری، مهدی رجبزاده، فرشاد بهادرانی، حمید شفیعی، فرزاد فاطمی، محمد همرنگ و...را داشت اما نفرات این تیم به واقع مناسب یک تیم متوسط بودند.

 

گفته میشود نقش منصور ابراهیمزاده دستیار گربکندی در موفقیت ذوبآهن، بالاتر از سرمربی بود! به هرحال ذوبآهن دوم شد، استقلال سوم و پرسپولیس چهارم و جالب اینکه بعد از این 4تیم سایر تیمها با فاصله بسیار زیاد پشت سرشان ایستادند. البته در تیم فصل اول، ابومسلم نزدیک مدعیان بود اما در پایان هشتم شد. ما فقط 4تیم اول نیم فصل و 4تیم اول پایان لیگ را باهمدیگر مرور میکنیم. جدول اول آنچنان که خواهید دید نیم فصل لیگ چهارم را نشان میدهد:

 

و اما در پایان فصل فقط رتبه پرسپولیس و استقلال عوض شد، چنانچه استقلال سوم و پرسپولیس دوم شدند. در نیم فصل دوم فولاد33، ذوبآهن29، استقلال33 و پرسپولیس 27امتیاز گرفتند. با این حال اگرچه امتیاز فولاد و استقلال برابر بود اما فولاد از حیث تفاصل گل بهتر از استقلال بود به نحوی که برای اولین بار در لیگ برتر قهرمان نیم فصل اول، دوم و پایان لیگ یک تیم یعنی فولاد خوزستان بوده است.

 

این بدترین عنوانی بود که امیر قلعهنویی در لیگ به دست آورد. البته منظورمان وقتهایی است که قلعهنویی در تمام لیگ در میدان حاضر بوده است. قلعهنویی همیشه اول و یا دوم بوده است و برای دومین بار در این سال اتفاق افتاد که پرسپولیس از بین 3تیم اول لیگ خارج شود!

 

لیگ پنجم

استقلال تهران قهرمان مطلق نیم فصل اول لیگ کشور شد و با وجود سوم شدن در نیم فصل دوم، قهرمان لیگ پنجم شد. در آن سو پاس، تیم سوم نیم فصل اول که در نیم فصل دوم عالی کار کرد و قهرمان شد در پایان نایب قهرمان شد. در تیم استقلال سال84 که کاملترین استقلال تاریخ لیگ برتر بود رحمتی و طالبلو دروازهبان بودند.

 

آبیها فکری، پیروز قربانی، امیرحسین صادقی، مرتضی ابراهیمی، سعید لطفی، امیرآبادی، سبو شهبازیان، اصغر طالبنسب و گیلائوری را در خط دفاع داشتند. در خط میانی مجتبی جباری، میثم بائو، حسین کاظمی، علیرضا منصوریان، فرزاد مجیدی، علیرضا و نیکبخت و شاهین چیزی حاضر بودند و در خط حمله سیاوش اکبرپور، رضا عنایتی و علیرضا اکبرپور بازی میکردند.

 

جز نفرات مورد ذکر در استقلال این سال، مرتضی هاشمیزاده، رامین محرمنژاد، پیمان نادری و لادو آخالایا هم بازی میکردند. پاسیها اما با مربیگری دنیزلی تیمی بسیار خوب بودند که نکیسا، رودباریان، نکونام، رزاقی، پاشایی، بیاتینیا، ترائوره، کیانوش رحمتی، محمد نصرتی، پژمان جمشیدی، ستار همدانی، احمد کاظمی، سهیل کرمی، میثم منیعی، آرش برهانی، هادی شکوری، میلاد میداوودی و خسرو حیدری برای آنها بازی میکردند. دنیزلی سرمربی پاس بود و گفته میشد اگر قهر دنیزلی برابر تیم ذوبآهن رخ نمیداد، پاسیها قهرمان لیگ میشدند.

 

سایپا را هم ذوالفقارنسب بسیار خوب برای مسابقات بست. سایپاییها با تیمی شایسته و داشتن نفراتی چون جلال حسینی، محسن خلیلی، داریوش یزدانی، رحمان احمدی، ابراهیم صادقی، احمد مومنزاده ومسعود شجاعی خوب کار کرد و میتوانست بهتر از این هم عمل کند...اما افت وحشتناک پرسپولیس و رسیدن به رتبه نهم دور از انتظار بود. جدول تیم فصل اول واقعیتهای زیادی را نشان میدهد.

 

دو تیم فصل دوم، ابومسلم ناگهان اوج گرفت. تیمی که با 15امتیاز رتبه سیزدهم را داشت با 31امتیاز در 15بازی نایب قهرمان تیم فصل دوم و تیم پنجم رقابتها شد. اگر پرسپولیس هم مثل ابومسلم کار میکرد می توانست تیم سوم رقابتهای این سال مسابقات لیگ شود اما پرسپولیس در نیم فصل دوم با 17امتیاز دوازدهم و در کل رقابتها نهم شد. در نیم فصل دوم پاس، ابومسلم، استقلال، صبا و سایپا اول تا پنجم شدند. جدول پایانی لیگ پنجم چنین بود:

 

ذوبآهن دچار کسر یک امتیاز انضباطی شد!

لیگ هفتم

پرسپولیس در نیم فصل اول با قدرت تمام قهرمان شد، آنها در نیم فصل دوم به خوبی کار کردند و قهرمان نیم فصل دوم شدند. پرسپولیس افشین قطبی را به عنوان سرمربی گرفت اما مدیریت کاشانی و آمادهسازی توسط حمید استیلی و علیرضا مرزبان، عامل قهرمانی این تیم شد.

 

ضمن آنکه پرسپولیس این سال پرستارهترین تیمش در لیگ برتر نبود و آنها در سالهای82، 87 و 91 به مراتب پرستارهتر بودند. به هرحال در سال86 که سپاهان تیمی پرقدرت داشت و استقلال و سایپا افت کرده بودند پرسپولیس کار سختی برای کسب قهرمانی نداشت.

 

در جمع سرخوپشان سال86، حسن رودباریان، مهدی واعظی، محمد نصرتی، شیث رضایی، سپهر حیدری، پژمان نوری، فرزاد آشوبی، الونگ، عباس آقایی، علیرضا نیکبخت، کریم باقری، محسن خلیلی، حسین بادامکی، حسین کعبی و احسان خرسند حاضر بودند و البته در جمع سپاهانیها که نزدیکترین رقیب برای پرسپولیس86 بودند مردانی مثل هادی عقیلی، محرم نویدکیا، عماد رضا، حسین کاظمی، محمود کریمی، مهدی سیدصالحی، احسان حاجصفی، محسن بنگر و عبدالوهاب ابوالهیل بازی میکردند...

 

به هرحال آنچه است اینکه پرسپولیس در پایان دچار6 و سپاهان 3امتیاز کسر انضباطی شدند اما ما واقعیت لیگ را مرور میکنیم...نیم فصل اول لیگ86 چنین بود:

در نیم فصل دوم تغییرات زیادی در لیگ رخ داد. مس از رتبه15 به رتبه3 و ابومسلم از پله دهم به پله چهارم آمد. سایپا از رتبه چهاردهم به رتبه هفتم صعود کرد اما ملوان از رتبه چهارم به هفدهم. استقلال هم از نهم به پانزدهم و پیکان از هفتم به چهاردهم سقوط کردند:

 

لیگ هشتم

امیرقلعهنویی به استقلال برگشت و با خوششانسی قهرمان شد. هفته آخر لیگ چنان بود که ذوبآهن با 66امتیاز فقط یک امتیاز برای قهرمانی میساخت اما استقلال که تفاضل گل بهتری داشت با 63امتیاز رتبه دوم را داشت. البته تفاضل استقلال35 و تفاضل ذوبآهن19 بود اما در روز آخر استقلال در مشهد پیام مقاومت را یک-صفر برد در حالی که ذوبآهن در اهواز4-یک برابر فولاد مغلوب شد و قهرمانی را از دست داد. همه چیز مسابقات لیگ هشتم حرفهای درگیر همین رقابت استقلال و ذوبآهن بود. در نیم فصل اول جدول اینگونه بود:

 

در نیم فصل دوم شاهد اوج درگیری مس بودیم که 35امتیاز گرفت و 2تیم به صورت وحشتناکی افت کردند. پیکان تیم سوم به رتبه هفدهم دور برگشت رسید و برق شیراز تیم دهم در دور برگشت هجدهم شد. به هرحال استقلال قهرمان خوششانس لیگ هشتم بود.

 

لیگ نهم

در سال1388 امیر قلعهنویی به تیم سپاهان رفت و با خود بازیکنان تازهای را به سپاهان برد. تیم سپاهان در سال88 با حضور سید مهدی رحمتی، رحمان احمدی، هادی عقیلی، جلال حسینی، محسن بنگر، محرم نویدکیا، عماد رضا، ابراهیم توره، احسان حاجصفی، احمد جمشیدیان، علی مولایی و فرزاد حاتمی قهرمان شد. با این حال تیم88 سپاهان ضعیفتر از تیم89 سپاهان بود اما قهرمان سال88 سپاهانیها بهتر.

 

نیم فصل اول جدول پایانی لیگ دهم

در مسابقات فوتبال لیگ دهم، اتفاق جالبی رخ داد و تیم ذوبآهن اصفهان یک بار دیگر عنوان قهرمانی مسابقات نیم فصل اول را به خودش اختصاص داد. ذوبآهن با 10برد، 5مساوی و 2باخت و کسب 35امتیاز قهرمان تیم فصل اول شد اما سپاهان با امیر قلعهنویی برای دومین بار پیاپی قهرمان شد.

 

سپاهان که حالا خسرو حیدری، هاشم بیکزاده و جان واریو را به جمع یاران خود افزوده بود در این سال و در نیم فصل دوم بسیار بهتر کار کرد و توانست عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. تیمی قدرتمند با سید مهدی رحمتی، حاجصفی، بنگر، عقیلی، جلال حسینی، نویدکیا، جمشیدیان، خسرو حیدری، بیکزاده، جان واریو، عماد رضا و...سپاهانیها با 66امتیاز عنوان قهرمانی را در مسابقات فوتبال لیگ برتر به دست آوردند. سپاهان، ذوبآهن، استقلال و پرسپولیس باز هم 4تیم بالای جدول بودند. با وجود آنکه جای ذوبآهن و استقلال عوض شد اما این 4تیم بار دیگر قدرتمندی کردند.

 

نیم فصل اول

و البته در نیم فصل دوم تغییراتی ایجاد شد. سپاهان 33امتیاز گرفت. استقلال 32امتیاز و ذوبآهن 28امتیازی و بالاخره پرسپولیس 30امتیازی بود و جدول چنین بود:

 

لیگ یازدهم

در جریان مسابقات لیگ یازدهم بار دیگر استقلال قدرتنمایی کرد ولی مثل لیگ اول قهرمانی را از دست داد. استقلالیها در لیگ یازدهم با جذب آندرانیک تیموریان، جاسم کرار، سید مهدی رحمتی، خسرو حیدری و...تیم قدرتمندی شده بودند اما در پایان لیگ سپاهان قهرمانی را پس گرفت. سپاهانیها که ستارگان زیادی را از دست داده بودند با رحمان احمدی، فرشید طالبی، محرم نویدکیا، محمد خلعتبری، جواهیر سوکای و...در پایان قهرمان مسابقات لیگ شدند اما تراکتورسازی تا یک قدمی سپاهان آمد:

 

در پایان لیگ شرایط مسابقات اینگونه بود

 

لیگ دوازدهم

در پایان مسابقات نیم فصل اول سال گذشته سپاهان و استقلال هر2 صاحب 31امتیاز شدند. البته تیم سپاهان تفاضل گل بهتری از حریف داشت و تراکتورسازی هم صاحب 28امتیاز بود اما در دور برگشت هم استقلال با 36امتیاز دوم شد و تراکتورسازی با 37امتیاز قهرمان. برای اولین بار این اتفاق افتاد که استقلال نه در دور رفت و نه در دور برگشت در هیچ کدام قهرمان نشد اما در مجموع با 67امتیاز قهرمان شد و بعد از تیم استقلال که با 67امتیاز و تفاضل گل24 قهرمان شد تیم تراکتورسازی با 65امتیاز دوم و تیم سپاهان با 64امتیاز سوم شدند.

 
  

نام

آدرس ايميل

نظر


ارسال